Zdjęcia telefonem. Jak robić żeby dobrze wyglądały
Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać że za sukcesem artykułu w Internecie stoją materiały graficzne, najczęściej zdjęcia. Najlepszym dowodem na to są poczytne blogi które oprócz ciekawych informacji, historii i porad zaopatrzone są w przyjemne dla oka fotografie cyfrowe. Wydawało by się że nie ma nic trudnego w ich robieniu, w rezultacie jest dokładnie odwrotnie. Rozwój techniki sprawił że każdy i w niemal każdej chwili może zrobić dowolną ilość, jednak niewiele tak naprawdę zadowala efektem końcowym.
• Odpowiedni sprzęt
• Światło
• Zadbaj o tło
• Testuj filtry
• Opracowywanie zdjęć
Podstawą dobrego zdjęcia jest sprzęt
Nie da się ukryć że zły aparat będzie robił złe zdjęcia. Jednak współczesne telefony są coraz lepiej wyposażone. Na nieskazitelną jakość składa się wiele parametrów które przeciętny użytkownik nie musi znać. Dla nieprofesjonalisty najważniejszy jest efekt końcowy, czyli wyraźna, odpowiednio duża fotografia. Najprościej sprawdzić sprzęt w czasie zakupu, robiąc zdjęcia w nienajlepszych warunkach, w różnych ustawieniach a nawet z wykorzystaniem filtrów. Im więcej przetestujecie tym większa szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Pamiętajcie także o selfie i kamerce. Nigdy nie wiadomo czego będziecie potrzebować, a producenci potrafią niemile zaskoczyć oszczędzając np. na słabszym aparacie przednim. Jeśli myślicie blogowaniu dobry sprzęt jest „must have”.
Odpowiednie światło
Jeśli myślicie że świetny sprzęt załatwi wszystko to jesteście w błędzie. Aby pozwolić sobie na robienie zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych trzeba mieć porządną lustrzankę. Telefon, nawet najlepszy będzie w pewnym stopniu psuł efekt „kaszą” lub rozmydleniem. Żeby tak się nie działo, zawsze potrzebne jest odpowiednie światło. Nie da się jednoznacznie powiedzieć jakie ma być, bo wiele zależy od fotografowanego obiektu. Robiąc zdjęcia w nocy czasami wystarczy kierunkowe oświetlenie z innego telefonu, np. zza osoby fotografującej lub powyżej aparatu jeśli uwieczniacie przestrzeń.
Do robienia wieczorami zdjęć drobnych obiektów warto zastosować namiot bezcieniowy. To „pudełko” z tkaniny które oświetla się od boków ale materiał sprawia że światło rozprasza się i nie powstają cienie. Jeśli na obiekt będzie bezpośrednio świeciła lampa to wówczas powstanie cień, dlatego z braku namiotu trzeba zaopatrzyć się w kilka (3-4) punktów świetlnych o tym samym natężeniu i rozstawić je równomiernie dookoła, od góry a nawet od dołu. Do fotografowania płaskich przedmiotów można użyć dużej, białej i koniecznie matowej kartki.
Zadbaj o właściwe tło
Bez względu czy robisz zdjęcia na płaskiej powierzchni jak na przykład stół lub podłoga, czy na jakimś tle np. ściany upewnij się że to co będzie drugoplanowe nie psuje widoku. Aby się przed tym ustrzec warto zastosować kilka prawie uniwersalnych zasad:
• tło powinno być w jakimś stopniu kontrastujące,
• nie może odbijać światła które utrudnia widoczność głównego obiektu,
• nie powinno być lustrzane (jeśli jest, przyjrzyj się dokładnie co się odbija i usuń wszystkie niepożądane rzeczy, a zdjęcie rób pod takim kątem aby i Ciebie nie było widać-chyba że miałby to być efekt zamierzony),
• nie może zawierać znaków ani produktów zastrzeżonych jeśli nie masz praw do ich użycia,
• nie jest zbyt krzykliwe ani zbyt różnorodne żeby główny obiekt był dobrze widoczny.
Dobrym rozwiązaniem jest spróbować przedstawić głównego bohatera na różnych tłach, nawet takich które z pozoru wydają się być nieciekawe. Być może po drobnej obróbce w programie graficznym będą wyglądały świetnie. Pamiętaj że zdjęcie znacznie różni się od tego co widzimy gołym okiem, a zrobienie kilkudziesięciu różnych zdjęć da Ci później większe pole manewru.
Testuj filtry
Mało kto się do tego przyznaje, a zawodowiec absolutnie zaprzeczy ale współczesne telefony coraz częściej mają całkiem dobrą bazę gotowych filtrów które już na etapie robienia zdjęć potrafią je podkręcić. Takie banalne zabiegi jak ożywienie kolorów czy rozmycie tła można wykonać tak samo w programie do obróbki zdjęć, jednak efekt może być inny. Inteligentne filtry pracują na żywo i podczas samego procesu fotografowania skupiają się na wybranym obiekcie, podczas gdy w programie ten obiekt musi być wskazany przez Ciebie. Oczywiście nie zapomnij zrobić zdjęć również bez filtrów.
Poprawianie jakości zdjęć
Czy wiesz że już nie musisz posiadać słynnego Photoshop’a ani nawet komputera aby poprawić gotowe zdjęcie? Wiele telefonów już posiada gotowe aplikacje, a jeśli nie są zadowalające to Google Play posiada całkiem sporą bazę. Od darmowych, niestety przeważnie z reklamami, aż po płatne programiki.
Dla osób wolących jak najmniej pobierać na telefon ciekawą opcją będzie poprawa jakości zdjęć online. Jednym z bardziej intuicyjnych „programów”, głównie za przyczyną podobieństwa do Photoshop’a jest Photopea.com. Co ciekawe posiada możliwość ustawienia języka polskiego więc nie sprawi większych problemów nawet początkującym.
Fotografia to taka dziedzina w której trening wbrew pozorom jest bardzo ważny. Nie bój się robić wielu zdjęć zawsze gdy coś przykuje Twoją uwagę, a następnie usiąść nad nim i zastanowić się jak to wygląda po chwili. Czy dalej jest tak interesujące? Co sprawiło że je zrobiłeś? Co w nim przeszkadza lub irytuje. Dokładnie obejrzyj wszystkie szczegóły. Fotografia którą później wrzucisz w Internet może okazać się wielkim sukcesem ale i również wielką porażką.