Jak zacząć przygodę z copywritingiem
Dla wielu osób praca zdalna jest marzeniem nie do osiągnięcia. Po pierwsze trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje, wiedzę no i umiejętności. Programowania nie da nauczyć w kilka dni a rynek pracy dla grafików jest zbyt przesycony specjalistami. Jednak jest jeszcze kilka zajęć które można wykonywać za pośrednictwem Internetu, do nich należy pisanie tekstów.
• Kto pisze na zlecenie i co robi
• Co umieć trzeba
• Co warto umieć i wiedzieć
Kim jest osoba pisząca na zlecenie i co konkretnie robi
W Polsce zawód redaktora istnieje od bardzo dawna. Wbrew pozorom nasi rodacy zawsze łakneli wiedzy dlatego przed epoką internetową, rynek czasopism był ogromny. Niestety aby pisać dla gazet potrzebne były umiejętności i odpowiednie szkoły. Do tego nezbędna znajomość ortografii, zasad pisowni, bogate słownictwo, umiejętność zdobywania informacji i śmiałość do ludzi. Dziś zawód redaktora przeszedł ogromną drogę i dostępny jest niemal dla każdego. Osoba redagująca na potrzeby zleceniodawców online nazywa się copywriter. Jednak niech nie zwiedzie was tłumaczenie tego słowa. W dzisiejszych czasach copywriter nie kopiuje a wręcz przeciwnie, musi umieć napisać wiele różnorodnych tekstów nawet według jednego briefu (wytyczne).
Co umieć trzeba?
Do zawodu redaktora konieczna jest umiejętność szybkiego pisania. Wiadomo że początki są trudne ale ciężko będzie zarobić klikając trzeba palcami. Niestety to praca częściowo na akord a ilość napisanych zzs (znaków że spacjami) na godzinę jest tajemnicą copywriterów. Oczywiście ilość nie zawsze przekłada się na zarobek.
Cena tekstu zależy od jego jakości dlatego trzeba wiedzieć gdzie szybko znaleźć brakujące informacje. Pomocne w tym będzie sprawne przeszukiwanie sieci, dostęp do bibliotek i magazynów online oraz szybkie i rozumne czytanie. Z pewnością łatwiej będzie pisało się osobom z wszechstronnymi zainteresowaniami czy bogatym doświadczeniem w kilku dziedzinach.
Ortografia jest ważna jednak w dobie sprzętu który potrafi poprawiać błędy to sprawa drugorzędna. O wiele ważniejsze są zasady interpunkcji i poprawności językowej. Napisanie teksty muszą być lekkie w odbiorze chyba że są specjalistyczne, jednak pisanie ściśle pod konkretny temat to nie zajęcie dla początkujących.
Bogate słownictwo i znajomość synonimów. Ubóstwo językowe to prawdziwa bolączka naszego narodu, co widać szczególnie w kontraście do obcokrajowców. Nauka języka polskiego nie tylko im przychodzi z trudnością. Także nasze dzieci mają problemy w szkołach. Nic dziwnego skoro z domu wychodzą z niepoprawnym i skromnym zasobem słów. Trochę przyczynia się do tego regionalizm a trochę społeczne lenistwo. Zastępowanie nazw skrótami i niechęć do zapamiętywania nazw właściwych to nasze powszechne grzechy. Żart w którym udowadnia się że słowo „k…wa” może zastąpić setki innych słów niestety nie do końca jest żartem.
Umiejętności i przydatne informacje
Aby ułatwić sobie początki pracy jako copywriter najlepiej skupić się na wiedzy już posiadanej. Jeśli znasz się na roślinach, kotach albo mechanice to właśnie niech ten temat będzie służył jako baza do artykułów. Ważne aby wybrać konkretne zagadnienie lub problem który z własnego doświadczenia umiesz rozwiązać. Np. „czym karmić kota do 3 miesiąca życia”. Ucząc się redagować napisz kilka artykułów w jednym temacie, dając sobie trochę oddechu między jednym a drugim. Jeśli czujesz się na siłach możesz tworzyć po kilka dziennie, jednak odpuść gdy są bardzo do siebie podobne.
Jeśli masz za sobą odrobinę materiału to chyba wiesz że jedną z gorszych rzeczy jest rozpraszanie się. Myśli potrafią uciekać z drobnych powodów, jak chociażby automatyczne poprawianie przez sprzęt. Owszem, można to próbować wyłączać jednak szkoda na to czasu i nerwów a w dodatku to praktyczne funkcje które jednak się przydają. Pisz w najprostszym notatniku. Jego ograniczenia pozwolą skupić się wyłącznie nad redagowaniem. Nie przejmuj się literówkami, błędami ortograficznymi czy stylistyką. Dopiero po ukończeniu pracy skopiuj całość do bardziej zaawansowanego edytora tekstowego i tam tekst dopracuj.
Nigdy nie siadaj na ostatnią minutę. Jeśli masz klientów, koniecznie poznaj zagadnienia dużo wcześniej przed pisaniem. Wiedza musi się ułożyć, a niektóre osoby posiadają intuicyjną zdolność nieświadomego powielania. Co innego duplikowanie siebie, a co innego innych. Jeśli przekroczysz granicę podobieństwa możesz dopuścić się plagiatu a to już przestępstwo.